Milline on kõige usaldusväärsem reklaam? Loomulikult soovitus kelleltki, kes on juba toodet-teenust proovinud ja saab jagada oma kogemust! Soovituste küsimisest ja jagamisest rääkis Andrus Purde Tallinn Marketing Weekil.
Andrus Purde on Eesti üks kogenumaid tehnoloogiaturundajaid ja turundustarkvara Outfunnel asutaja. Varem on Andrus olnud Pipedrive’i turundusjuht, aidates kaasa kiirele kasvule nullist rohkem kui 70,000 maksva kliendini.
Soovituste mootor
Andrus räägib Pipedrive’i näitel, et küsides klientidelt, kuidas nad Pipedrive’st teada said, siis põhiliselt sai ta kaks vastust. Esiteks jäi kõlama vastus, et kuuldi sõbra soovitamist või nähti internetis. Teine enim kuuldud variant oli tekkinud vajadus, millele hakati lahendust otsima. Ehk kas kuuldi sõbralt või otsiti ise infot.
Siit järeldati, et tuleb teha kahte asja: teha ennast hästi nähtavaks ja hoolitseda selle eest, et inimesed sind soovitaksid.
Kuidas soovitusi küsida?
Andruse sõnul on kõige aluseks eelkõige hea toode, sest on võimatu küsida soovitusi toote kohta, millest hästi ei arvata. Pipedrive’i näitel küsiti inimestelt, kes soovitusi jagasid, et miks nad seda tegid. Selgus, et soovitati selleks, et sooviti aidata kolleegi või oldi lihtsalt toote fänn.
Teine esilekerkiv küsimus on see, kuidas soovitusi küsida. Andrus toob huvitava faktina välja, et pooled inimesed jagasid soovitusprogrammi meili teel lingi jagamisega ja pooled sotsiaalmeedias. Tulemuseks oli, et 90% soovitustest tuli e-maili teel jagades. Miks nii? Põhjuseks eeldatavasti asjaolu, et sotsiaalmeedias kaob see soovitus muu info vahele ära, aga e-maili teel jõuab inimesteni suurema tõenäosusega.
Millal soovitusi küsida?
Andruse oletus oli, et tarkvara puhul võiks see olla kuu või poolteist pärast kasutama hakkamist. See võiks justkui olla see aeg, kui inimene on jõudnud juba tootega tutvuda ja rahulolu korral seda valmis ka soovitama. Selgus, et tal polnud õigus. Kõige aktiivsem soovituste andmise aeg oli hoopis esimesel ja teisel päeval. See näide põhineb küll konkreetselt tarkvaral, aga Andrus usub, et see skeem on universaalne. „See on see aeg, kui sul on hea esmamulje, sa oled tootes väga aktiivne ja klikid ringi. Lisaks pole sa veel leidnud kõiki asju, mis sind hiljem segama hakkavad,“ räägib Andrus.
Andruse nõuanded soovitusi küsides:
- tasub rõhutada teene tegemise poolt
- e-maili teel soovituste küsimine on tulemuslikum kui sotsiaalmeedias
- kui küsida soovitusi, siis teha seda hästi alguses
Kuula ka varasemat Turundusraadio saadet, kus Andrus Purde rääkis, kuidas kasvatada ettevõtetet.