Influencerid ehk mõjuliidrid on viimaste aastate jooksul saanud järjest olulisemaks turunduskanaliks. Paljud ettevõtted on katsetanud erinevaid koostöö viise ja otsinud oma lahendusi influenceritega koostööks. Mõjuliidriturundusest räägib Aleks Koha, kes on loonud influenceritega koostööks eraldi plavormi Promoty. Küsija rollis on Anu-Mall Naarits.
Miks influenceritega koostöö üldse oluline on?
Influenceritega koostöö on oluline kuna traditsiooniline reklaam on midagi, mida inimesed enam nii palju ei usalda. On tehtud uuring, et 92% tarbijatest usaldavad rohkem perekonna, sõprade ja iidolite soovitusi. Vanasti olid kuulsused, aga nüüd tänu sotsiaalmeediale nihkub see mõjuliidrite poole.
Millised on need arvud Instagramis, millest alates võib öelda, et sinu arvamus läheb kellelegi korda?
Eestis võib juhtuda, et sa saad pakkumisi Instagramis alates tuhandest jälgijast.
Kuidas see turg jaguneb ja missugused on erinevad valdkonnad, kus influencereid kaasata saab?
Kõige populaarsemad on moe-, muusika-, fotograafia- ja elustiili- ja reisi blogid. Ilublogid, aksessuaarid, loomad, kokkamine ja tervis on ka väga populaarsed. Kui toode mahutub neisse kategooriatesse, siis on influencer-marketing väga hea kanal, mida kasutada.
Räägime kanalitest Eestis. Kumb on suurem kas Instagram või Youtube?
Instagram on kõvasti suurem, ma usun. Youtube’is on palju väikseid mõjuliidreid, aga neid suuremaid tegijaid on meil vähem. Eestis on Instagramis umbes 200 000 kasutajat. Youtube ja Instagram on selles suhtes natukene erinevad, et Youtube’is head sisu toota, pead sa videosid hästi tegema ja see võtab rohkem aega ja energiat kui lihtsalt hea pildi tegemine. Sellest tulenevalt on Instagramis rohkem massi taga.
Kus Facebook seal pildil on?
Facebook on kolmandal kohal kuna Twitter ja LinkedIn on Eestis mõjutajaturunduses natukene nõrgemal kohal. Seal on tavaliselt välismaa b2b-arvamusliidrid. Facebookis domineerivad grupid, kus on palju liikmeid ja on inimesed, kes võtavad rohkem sõna. Ka neid võib mõjuliidriteks pidada.
Kas on mingid valdkonnad, kus influenceritega koostöö on keeruline?
Raske on digitaalsete teenustega ja mittevisuaalsete toodetega, kuna Instagram on väga visuaalne keskkond.
Influencerite puhul on oluline märgata kui olulised mõjuliidrid on su oma töötajad, kes igapäevaselt puutuvad kokku sellega, mida tegelikult tehakse ja mis on see, mida väljapoole kuvatakse. Kui sa peaksid ettevõtjale soovitama valida oma töötajate või Instagrami Influencerite kasutamise vahel, siis kuidas peaks ettevõte valima?
Seal peaks üle vaatame, milline sisu kellelgi on ja kas see läheb firma enda brändiga kokku. Kas ta promob seal firma toodet/teenust või saab seda äkki kasutada tööandja brändingus. Kui töötajad postitavad firma siseelust pilte ja see, mida nad näitavad, on äge, siis see on tööandja brändile väga hea.
Kas kasutada pigem ühte suurt influencerit või palju ja väikeseid?
Ma arvan, et palju ja väiksemaid on oluliselt efektiivsem. Keskmiselt viie kuni kümne tuhande jälgijaga influenceril on kaasatus 20%. Kõrgem kaasatus tähendab, et see sisu meeldib rohkem ning nende hulgas on vähem passiivseid followere, kes ei reageeri või ei näe postitust, mis omakorda vähendab postituse levikut. Kui leida väikesed mõjuliidrid, kes on huvitatud tootest, siis neid tuleb korduvkasutada, sest pistelised kampaaniad ei ole nii efektiivsed kui pikaajalised.
Kuidas influencer-turundust üldse mõõta?
Kõige lihtsam eesmärk, mida võib mõõta, on omaenda brändi sotsiaalmeedia konto kasvatamine. Teine variant on see müüginumbritega kokku viia. Teised olulised mõõdikud, mida kampaania puhul vaadata on kampaania üldine kaasatus ja üldine levik.
Kas on veel mingeid asju, mida brändiomanik peaks kindlasti läbi mõtlema enne influenceri kasutamist?
Tuleb vaadata nende sisu ja kas nende isiklik bränd sobib kokku sinu brändi identiteediga. Kui sul on naistemoe toode ja sa oled meeletu fänn meessoost sportlasel ja tahad temaga koostööd teha, siis see ei lähe kokku. Samuti ei soovita sa ka auto-influencerile pesu. Alati saab ühendust võtta ja enne välja uurida, et selliseid apse vältida.
Pikemat intervjuud saab kuulata Turundusraadio saatest
Promoty platvormi ja tegemiste kohta vaata lähemalt SIIT